Koufront brengt weer sneeuw
Het was gisteren zeer zacht in de Alpen, vooral aan de noordkant. Grenoble haalde 21°C, Jenbach in Oostenrijk zelfs 22°C. De reden daarvoor was opstuwing van zeer zachte lucht aan de voorzijde van een koufront. Een koufront dat vandaag (tijdelijk) een einde maakt aan het rustige najaarsweer en voor neerslag zorgt. Vannacht kan het weer tot lage hoogte sneeuwen. Maar blijft het ook winters?
Algemeen
Een mobiele trog verbonden met een IJslands lagedrukgebied zorgt vandaag voor advectie van koudere lucht met aan de voorzijde een koufront. De trog trekt morgen al snel weg naar het noorden en maakt dan plaats voor een uitbreidend hogedrukgebied dat van over Spanje, over de Alpen en woensdag naar Rusland schuift. Rustige en zachte condities maken dan hun comeback. Donderdag zorgt een randlagedrukgebied voor een nieuwe neerslagkans met afkoeling, al is het de vraag hoever naar het oosten de invloed van dit laag zal komen.
Tot 50 cm sneeuw in de Zuidoostelijke Alpen
Vanmorgen ligt het verwachte koufront al diagonaal over de Alpen (Frankrijk - Zwitserland - Zuiden van Duitsland). In de Oostelijke Alpen is het nog wel droog. De sneeuwgrens ligt aanvankelijk hoog, tussen 2200 en 2500 m. In de loop van de dag trekt het front traag verder naar het oosten, waarbij het langs de zuidkant door een Adriatisch laag een extra impuls krijgt. In het westen verschijnen er na de middag opklaringen, maar al snel duiken er dan buien op die ontstaan door opstuwing van de koudere lucht. Langs de westelijke zuidkant blijft het dan wel droog met snel opklarend weer. Met het binnenstromen van koudere lucht zakt de sneeuwgrens tegen vanmiddag al tot 1800 m in het westen en tegen vanavond tot 1500 m langs de hele noordkant, en tot 2000 m langs de zuidkant. Later vanavond en vannacht kan het dan ook al vanaf 1200-1400 m sneeuwen, zodra de aangevoerde lucht nog wat kouder wordt. Er staat een behoorlijk stevige westenwind met in de bergen rukwinden tot 70 km/u. De zichtbaarheid zal door laaghangende wolken ook beperkt zijn. Tot en met morgenochtend valt er gemiddeld 20-40 mm. De westelijke zuidkant houdt het wat droger met hier 5-20 mm. De oostelijke zuidkant en ook de NW-stau gebieden in het oosten kunnen tot 50 mm halen. Omgerekend naar sneeuw kan er op veel plaatsen 20-30 cm sneeuw vallen, tot 50 cm in het (zuid)oosten. Dat zijn mooie hoeveelheden.
Opklarend weer bij start van de week
Morgenvoormiddag blijft het in de Oostelijke Alpen nog enige tijd betrokken met wat neerslag vanaf het noordwesten. Elders zorgt de hogedrukinvloed voor snel opklarend weer. Na de middag breekt ook de zon in het oosten door, terwijl het elders helemaal zonnig wordt. De vorstgrens ligt in het noordoosten rond 1700 m, maar stijgt in het uiterste zuidwesten alweer tot 3200 m. Het koude intermezzo is dus een echt kort leven beschoren. De toenemende luchtdruk zorgt er ook voor dat de wind quasi helemaal wegvalt. Enkel langs de oostelijke noordkant blijven er nog wel wat rukwinden mogelijk.
Zeer zachte dinsdag en woensdag
Dinsdag en woensdag blijft het droog, zacht en zonnig. Er komen wel hoge wolkenvelden voor, maar de zon kan daar meestal wel doorheen schijnen. De temperaturen gaan snel de hoogte in en bereiken tot 10-15°C op 850 hPa. De vorstgrens kan daardoor stijgen tot 3600-4000 m. Dat is zeer hoog. In de lagere gebieden kan het 20°C worden.
Donderdag zou de lucht vanaf het westen wat meer kunnen afkoelen, maar echt significant denk ik niet dat het zal zijn. Voorlopig ligt het atmosferisch probleem vast. Fijne dag allemaal :)
Reacties
Reactie plaatsenWil je reageren, dan dien je eerst in te loggen of te registreren.