Wat neerslag vanaf het zuidwesten
Veel zon in het westen, wat meer wolken in het oosten en langs de zuidkant. Dat was het weerbeeld gisteren bij de start van de week. Innsbruck haalde een zachte 16°C. Het toont aan dat de luchtmassa's die momenteel over de Alpen liggen niet echt van koude origine zijn. Vandaag en komende dagen evolueren we naar een ander weertype. Neerslagzones maken opnieuw hun opwachting (dat is eigenlijk van half februari geleden!) met daardoor toenemende sneeuwkansen in de Alpen. En dat is goed nieuws richting de laatste wintersportweken van maart/april. Een opfrisser kunnen we zeker gebruiken.
Algemeen
Het hogedrukgebied dat dagen, wekenlang voor een geblokkeerd weerpatroon heeft gezorgd in een groot deel van Europa gaat vandaag aan de wandel naar het oosten. Dat betekent toenemende invloed van lagedruk welke uitzakt naar de Britse Eilanden. Vandaag vertoeven de Alpen nog op de rand, maar zeker tegen het weekend neemt de impact op het Alpenweer toe. Evolueert dit in een sneeuwdump(je) met een markante afkoeling? Dat zou zomaar kunnen!
Vandaag: Een beetje neerslag vanaf het zuidwesten
Vanmorgen is het grotendeels bewolkt in het zuidwesten van de Alpen terwijl de zon een groter aandeel inneemt in de meer noordelijke en oostelijke regio's. Een verbrokkelend occlusiefront zorgt overdag voor wat neerslag in de Zuidelijke Franse Alpen en langs de westelijke zuidkant, welke stilaan wat meer uitbreidt naar het oosten (tegen de avond valt er wat neerslag langs de centrale zuidkant). Elders in de Westelijke Alpen kunnen er na de middag een paar losse buien vallen, maar blijft het veelal droog en wisselend bewolkt). De sneeuwgrens ligt rond 1300-1500 m. Meer naar het oosten en langs het grootste deel van de noordkant blijft het droog en grotendeels zonnig. De vorstgrens ligt vandaag rond 1800 m aan de zuidkant, 2200 m in het westen en tot 2600 m in het noordoosten (beetje ZW-föhn).
Morgen: Toenemende wolken vanaf het westen, maar nog wel droog. Iets koeler.
Morgenochtend komen er langs de zuidkant nog wat meer lage wolkenvelden voor en vooral in de oostelijke regio's kan er een lichte bui vallen. Aan de west- en noordkant is er een mix van zon en wolkenvelden. Overdag zal het vanaf het westen uit stilaan betrekken (eerst hoge, dan middelhoge en uiteindelijk lage wolkenvelden) maar pas tegen de avond arriveert de voorbode van een neerslagzone in de Franse Alpen. Opnieuw een droge wintersportdag dus. In de Oostelijke Alpen blijft er morgen de hele dag ruimte voor de zon, maar wel afwisselend met enkele wolkenvelden. De vorstgrens komt morgen algemeen wat lager uit, rond 2200 m aan de noordkant en 1800 m aan de zuidkant. Tijdens de nacht op donderdag valt er dan enige tijd sneeuw in de Franse Alpen. De neerslag breidt tijdens het tweede deel van de nacht dan ook uit naar het oosten, hoofdzakelijk via de noordkant, richting Oostenrijk. Initieel ligt de sneeuwgrens rond 1400 m, maar deze zakt geleidelijk tot 900-1000 m. Veel sneeuw verwacht ik nog niet. Max 2-5 cm, lokaal tot 10 cm in de gunstige west-stau gebieden.
Trend: Overgang naar kouder weer met sneeuw
Donderdag verwacht ik in de Oostelijke Alpen nog een hele tijd veel bewolking en wat neerslag, vooral in Vorarlberg, bij een sneeuwgrens rond 800-1000 m. In de loop van de dag wordt het dan wel droger met ook opklaringen. Elders in de Alpen, en zeker langs de west- en zuidkant, klaar het donderdag al snel op en wordt het een vrij zonnige dag. Vrijdag blijft het droog met veel ruimte voor de zon. Aan de zuidkant kunnen er nog wat meer hardnekkige wolkenvelden voorkomen. Aan de voorzijde van een nieuwe koufront lopen de temperaturen hoog op. Op 1500 m wordt het ca. 5-10°C, dus de vorstgrens ligt tussen 2300 en 2800 m. Dat is vrij hoog. Tijdens de nacht op zaterdag en zaterdag overdag gaat het dan vanaf het westen uit intens sneeuwen. Eerst ligt de sneeuwgrens rond 1000 m, maar die zakt al snel tot 500 m. De neerslag breidt zich via de noordkant uit naar het oosten. Zaterdag overdag evolueert de neerslag zich meer in een Südstau met dan langdurige neerslag langs de zuidkant. Cumulatief verwacht ik tot en met zondagochtend op veel plaatsen 10-20 cm sneeuw, regionaal nog meer (vooral langs de centrale zuidkant). Maandag volgt wellicht alweer een volgende sneeuwzone vanaf het westen. En zo bulderen we terug meer de winter in! Morgen praat Michael jullie weer bij :) Fijne dag.
We zijn altijd erg blij zijn met de vele reacties van iedereen. Als jullie tevreden zijn over onze app, dan zouden we een review in de App- of Play Store zeer waarderen.
--------------
Op en top genieten in het Skicircus
In het Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn beleef je gegarandeerd de leukste familievakantie! Afwisselende pistes, talloze attracties en actievolle snowparks zorgen voor volop sneeuwplezier. Op en naast de pistes - in het Home of Lässig vinden groot en klein de perfecte beleving voor een onvergetelijk leuke vakantie!
Wil je reageren, dan dien je eerst in te loggen of te registreren.